SLIDER1
380x316_Lednecky-norbert

Norbert Lednecky

Obec z Matúšovej zeme reprezentuje na 3. Žitnoostrovskom galope Norbert Lednecky v sedle  6-ročného koňa Goldie. Norbert vlani postúpil na Národný galop, aj tento rok urobí všetko, aby sa mohol zúčastniť tejto obdivuhodnej a napínavej udalosti v Budapešti. Dostihy v Budapešti boli doteraz najväčším jazdeckým zážitkom v jeho živote.

 

Horné Saliby

Obec leží 8 km južne od okresného mesta Galanta. Bola a je aj v súčasnosti poľnohospodárskou dedinou. Má obrovský potenciál pre rozvoj cestovného ruchu a turistiky. Na území obce medzi okresnými mestami Galanta a Šaľa sa totiž nachádza termálne kúpalisko, ktoré môže v budúcnosti poľnohospodársku dedinu pretvoriť na turistické stredisko.

z

Egri Árpád

Árpád Egri ako každý rok, aj tentokrát preteká na Žitnoostrovskom galope vo farbách mesta Šamorín. Jeho kôň, Roven Revolver tento rok dovŕši 5 rokov. Víťaz I. Žitnoostrovského galopu po vlaňajšej nehode chce tento rok s mladým koňom postúpiť do finále.

 

Šamorín

Mesto Šamorín sa nachádza v západnej časti Žitného ostrova v blízkosti hlavného mesta Bratislavy. Výstavbou Vodného dieľa Gabčíkovo sa v katastri mesta vytvorila Hrušovská zdrž a vybudoval sa prívodný kanál, ktoré sú dnes turistickou atrakciou a ponúkajú možnosti vodných športov a vodnej turistiky. Po hrádzi kanála a zdrže vedie aj medzinárodná Dunajská cyklistická cesta, ktorá je jednou z hlavných cyklistických tepien Európy. Šamorín je ideálnym východiskovým bodom na absolvovanie výletov do oblasti Malých Karpát ale aj do Bratislavy, Viedne a Győru.

Bobek-Laci-naszvad

Ladislav Bobek

Osemnásťročný Ladislav Bobek zastupuje na 3. Žitnoostrovskom galope svoju rodnú obec. Laci jazdí od 10. rokov, rád chodí aj na jazdecké túry. S koňom Timotejom tvoria už 7 rokov zohratú dvojicu. Štartujú v rýchlostných westernových disciplínach, kde dosahujú dobré výsledky. Spoločne vystupujú aj v spolku husárov na zachovanie tradícií. Laci sa aj tento rok chce prebojovať na Národný galop, lebo, ako hovorí, pocit jazdy na Námestí hrdinov treba osobne zažiť.

 

Nesvady

Obec Nesvady sa nachádza v okrese Komárno, 10 km od Nových Zámkov, pri mŕtvom ramene rieky Nitra. Názov obce sa prvýkrát spomína na konci doby Árpádovcov, kedy patrila ostrihomskému arcipiskupstvu. Na území obce objavili významné archeologické nálezy. Obyvatelia sa zaoberali rybárstvom, poľnohospodárstvom a tkaním. Po 2. svetovej vojne značnú časť maďarských obyvateľov vysídlili, no väčšinu v Nesvadoch stále tvoria Maďari.

Igor Nevizansky

Igor Nevizanský

Igor sa zaoberá s koňmi od svojich 14 rokoch. Vzťah ku koňom považuje za maďarské dedičstvo. Prvého vlastného koňa kúpil v roku 1999. Dnes ich má 4. Štartuje hlavne vo vesternových rýchlostných disciplínach. Vedie aj jazdecké túry, jeho družka pôsobí ako inštruktorka jazdenia. Jazda na koni je pre Igora viac, než obyčajný šport, je to jeho koníček. Na 3. Žitnoostrovskom galope verí svojmu koňovi a dúfa, že spolu dosiahnu dobrý výsledok.        

 

Nýrovce

Nýrovce ležia vo východnej, mierne vlnitej časti Podunajskej pahorkatiny, na brehoch potoka Nýrica, 8 km od Želiezoviec a 33 km od Štúrova. Obec vznika v roku 1942 zlúčením dedín Nyír a Ágó. Dve tretiny obyvateľstva tvoria Maďari. Jednou z pamätihodností obce je etnografické múzeum. Jazdecvo má historické tradície, už v 17. storočí v obci pôsobil žrebčín župy Bars. Obec je dnes baštou westernového jazdenia. Nyrwest Aréna bola miestom mnohých jazdeckých podujatí.

póda norbert-jóka

Norbert Póda

Norbert venuje svoj život koňom od svojich 12 rokoch. Jazdiť ho naučil Pavel Dubravský. V Holandsku sa zaoberal aj výcvikom mladých koní. Má aj vlastné kone a vlastný chov koní. Pravidelne chodí do Holandska na prekážkové preteky. Na Žitnoostrovský galop sa prihlásil prvýkrát a verí v úspešné vystúpenie.

 

Jelka

Obec Jelka so svojimi takmer 4000 obyvateľmi je jedna z najväčších a najstarších usadlostí Matúšovej zeme v okrese Galanta. Maďari tvoria vyše 50 percent obyvateľov obce. Nachádza sa severnom brehu Malého Dunaja, 28 km od Dunajskej Stredy. Život obce vo veľkej miere ovplyvňoval Malý Dunaj aj so svojimi nespočetnými mŕtvymi ramenami. Na začiatku 20. storočia v katastri obce pracovalo sedem vodných mlynov. Pozoruhodnou technickou pamiatkou obce je vodný mlyn a obecný skanzen, obľúbený cieľ vodných turistov. Mlyn rekonštruovali s podporou obce. Jelka bola stáročia poľnohospodárskou obcou, pred mechanizáciou poľnohospodárstva gazdovia chovali kone. Aj dnes ich držia na hobby účely, aj ako ťažné kone.

€

Ladislav Lelkes

Tento rok na štarte medzinárodnej rozjazdy Žitnoostrovského galopu budú stáť už aj Vydrany. Jazdcom obce bude aj medzinárodne úspešný Ladislav Lelkes, na koni Démon of Sweet Dreams. Jeho cieľom je postup na Národný galop a hrdo hájiť farby Slovenska.

 

Vydrany

Vydrany v stredoveku patrili k poddanstvu Bratislavského hradu. Od XV. storočia sa už objavujú v súdobých prameňoch ako šľachtická obec. Odtiaľ pochádzajú aj šľachtické rodiny Vermesovcov a Hodossyovcov. Vydrančania žili z pôdohospodárstva, svoje prebytky predávali na jarmokoch v blízkej Dunajskej Strede. Obec v posledných rokoch prechádza významným rozvojom, program obecných bytov sem prilákalo veľa obyvateľov. Vydrany v susedstve Dunajskej Stredy charakterizuje aktívny spoločenský život.

toth rené -ersekújvar

René Tóth

Víťaz 2. Žitnostrovského galopu sa na štart postaví aj tento rok, aby zabojoval o postup. René sa 10 rokov zaoberá s koňmi. Aj tento rok osedlá koňa menom Kamikadze. Tvoria zohratý pár, bezmála sú jedno telo, jedna duša. Zaknihovali nespočet víťazstiev v rýchlostných disciplínach, vo westernovom jazdení sú niekoľkonásobnými držiteľmi putovného pohára.

 

Nové Zámky

Nové Zámky sú nielen najväčším mestom Podunajska, ale aj kultúrnym centrom širokého regiónu Dolného Ponitria. Vznikli v 16. storočí na mieste štyroch Turkami zničených obcí. Jednou z najkrajších kultúrnych pamiatok Nových Zámkov je kalvária z roku 1779. Dominantu námestia tvorí rímskokatolícky kostol sv. Kríža. Pýchou mesta je barokové súsošie Najsvätejšej Trojice. Centrom oddychu a rekreácie Novozámčanov je lesopark Berek s viac ako 200-ročnými dubmi a areál termálneho kúpaliska Štrand.

 

Rýdžy-Dušan-Charlie-puspoki

Dušan Rýdzy (Charlie)

Charlie od detstva sa zaujímal o kone. Svoj život venoval koňom, aj jazdil, ale nie súťažne. Pracoval v chove koní, kým chovy v krajine nezanikli. Stal sa bezdomovcom, živil sa príležitostnými prácami. Ku koňom sa dostal opäť na ranči Pála Mikécza. O koňoch toho vie veľa, dokáže vycítiť ich náladu a je výborným jazdcom. Vlani reprezentoval Slovensko v medzinárodnej časti Národného galopu.

 

Podunajské Biskupice

Podunajské Biskupice sú mestská časť Bratislavy. Nachádzajú sa juhovýchodne na 7 km od centra mesta, na pravom brehu Malého Dunaja. Názov Biskupice poukazuje na to, že obec bola vo vlastníctve biskupa. Osídlená bola už v rímskych dobách. V začiatkoch dominovalo poľnohospodárstvo, od 17. storočia sa rozšírili aj ručné remeslá a vznikli prvé cechy. V roku 1910 obec prevažne obývali Maďari. Na základe Benešových dekrétoch v roku 1947 z Biskupíc deportovali 29 maďarských rodín do Česka, ďalej 95 rodín do Maďarska. 1. januára 1972 sa Podunajské Biskupice stali súčasťou Bratislavy.

mucska gergo-tallos

Gergely Múcska

Gergely prvýkrát osedlal koňa ako 5-ročný, posledných 5 rokov jazdí ako pretekár. Jeho doménou sú vesternové rýchlostné disciplíny. Je štvornásobným majstrom Slovenska, štartoval aj na Majstrovstvách Európy. Pôsobí aj ako inštruktor jazdenia na koni, taktiež chová kone. Preteky na III. Žitnoostrovskom galope považuje za výzvu, spolu s koňom chcú podať čo najlepší výkon.

 

Tomašov

Leží v Podunajskej nížine pri rieke Čierna voda, 10 km od Galanty. Obec vznikla na prelome 15. a 16. storočia na vyvýšeninách močiarov. Pôvodne bola bydliskom rybárov, lovcov rakov a poľovníkov. Pamätihodnosťami obce sú kostol Najsvätejšej Trojice, postavený v roku 1710. V cintoríne je jaskyňa Lurdskej Panny Márie, vybudovať ju dali rodičia dieťaťa, ktoré sa zázračne uzdravilo v Lourdes, z vďaky Panny Márie. Dnes je pútnickým miestom. Barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý dal postaviť v roku 1760 Ferenc Esterházy, v súčasnosti nie je verejnosti prístupný. V roku 1763 Mária Terézia tu založila prvý štátny sirotinec v Uhorsku. V chotári obce na ľavom brehu malého Dunaja stojí kolový mlyn, ktorý postavil v roku 1893 Ján Maticza. Mlyn v súčasnosti patrí Vlastivednému múzeu v Galante a je v ňom expozícia ľudového mlynárstva.

farkas levente- zsigard

Levente Farkas

Rodák zo Žihárca Levente Farkas v súčasnosti pôsobí v stajni Jozefa Rozsivala v maďarskom Alagu. S koňmi sa zaoberá 20 rokov. V minulosti bol aj džokejom. Pravidelne štartuje na  dostihoch, kde získal už 6 prvenstiev. Žitnoostrovského galopu sa zúčastňuje prvýkrát, zastupuje svoju rodnú obec. Každý deň trénuje, aby sa na preteky dostal do najlepšej formy, lebo aj Levente chce zvíťaziť.

 

Žihárec

Obec Žihárec s 1673 obyvateľmi leží v Podunajskej nížine neďaleko rieky Váh v okrese Šaľa, patrí do Nitrianskeho VÚC. Dnes prevažne poľnohospodárska obec má peknú poriečnu prírodu a zaujímavé kultúrne pamiatky. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1113, osídlenie je však určite staršie. Obec bola kolískou rodu Zsigárdyovcov, odtiaľ názov obce Zsigárd.

illes attila -Rimaszombat

Attila Illés

Attila Illés ako 12-ročný začal jazdiť na koni v jednom malom jazdeckom klube v Rimavskej Sobote. Kone si veľmi obľúbil, preto mali vždy výrazné postavenie v jeho živote. Pracovať začal v Rakúsku, neďaleko Viedne, kde pripravoval kone na preteky. Nasledovala ďalšia atraktívna úloha, na Kanárskych ostrovoch učil jazdiť na koni turistov, predovšetkým deti. Posledné 4 roky jazdí v Bottove u Zoltána Kovácsa, kde sa zaoberajú s arabskými plnokrvníkmi. Attila je pravidelným účastníkom Jazdeckýh dní sv. Huberta v Rimavskej Seči. Vlani vyhral rovinové rýchlostné preteky v Betliari.

 

Rimavská Sobota 

Rimavská Sobota leží v regióne Malohont, v severozápadnej časti Rimavskej kotliny na nive a terase Rimavy. Názov mesta je odvodené zo sobotňajších jarmokov, kým prvá časť názvu poukazuje na polohu mesta pri rieke Rimava. Priemysel mesta tvoria potravinárske, stavebné a strojárske podniky. Rimavská Sobota sa vyznačuje bohatým kultúrnym a športovým životom. Pôsobí tu niekoľko športových klubov, medzi nimi aj jazdecký klub. Mestská galéria je domovom súčasného výtvarného umenia. Hvezdáreň mesta patrí medzi hvezdárne európskeho významu. Vyhľadávaným rekreačným strediskom je znovu otvorený areál Kurinec s možnosťou kúpania a rybárčenia. Milovníkov cykloturistiky čaká niekoľko cyklistických tratí