SLIDER1

 

Tradícia žije ďalej! Na štart dunajskostredského rozbehu Národného galopu v Budapešti sa aj v roku 2017 postavia kone a jazdci, aby reprezentovali svoju obec, či mesto v jedných z najvýznamnejších dostihových pretekov. Hostiteľom Žitnoostrovského galopu bude aj tento rok Dunajská Streda, hlavné mesto Žitného ostrova. Obvyklým miestom podujatia je maloblahovské letisko. Jazdecká udalosť s napínavými rozjazdmi, jazdeckými atrakciami a pestrým kultúrnym programom najnovšie trvá dva dni. Každý člen rodiny si v dňoch 23.–24. júna nájde rozptýlenie a príjemnú zábavu.

Dunajská Streda si pred tromi rokmi do veľkého stromu zaťala sekeru, usporiadaním Žitnoostrovského galopu sa zapísala do kroniky jazdeckých podujatí. Galop je sviatkom jazdeckých tradícií, obcí a miest na Slovensku, festivalom zachovania tradícií. “Udalosť uskutočnená úsilím spoločenstva popri tom, že je výbornou reklamou a prezentačnou príležitosťou pre zúčastnené obce a mestá, ďalej pre región, pomáha pri zvýšení sebaúcty Maďarov na Slovensku. Zároveň je symbolom mierového maďarsko-slovenského spolunažívania, lebo v rámci Žitnoostrovského galopu organizujeme aj slovenský rozbeh” – zdôraznil Zoltán Hájos, primátor Dunajskej Stredy.

Na slovenský rozbeh Žitnoostrovského galopu sa môžu prihlásiť iba jazdci slovenskej národnosti nad 18 rokov. Zo slovenského rozbehu postúpi do Budapešti iba víťaz. Slovenský jazdec nastúpi v medzinárodnej súťaži Národného galopu. Slovensko vlani zastupoval Dušan Rýdzi, ktorý aj tento rok štartuje v Dunajskej Strede. Jazdec v Budapešti už neosedlá vlastného koňa, ale vyžrebujú mu ho zo stáda pretekárskych koní. Jazdec má v maďarskom hlavnom meste zabezpečenú plnú penziu na 5 dní, počas toho má možnosť trénovať vyžrebovaného koňa.

 

Maďarskí jazdci si aj tento rok sadnú do sedla, aby zabojovali o právo reprezentovať Hornú zem na Národnom galope v Budapešti v dňoch 15.–17. septembra. V roku 2016 na Námestí hrdinov v hlavnom meste Maďarska pretekali jazdci Dunajskej Stredy, Nových Zámkov, Nasvád a Horných Salíb, ktorí jednohlasne potvrdili, že účasť na Národnom galope bol pre nich neopísateľným a povznášajúcim zážitkom.

Z Hornej zeme do finále v Budapešti postúpia traja jazdci. Okrem toho Dunajská Streda, ako hostiteľ Žitnoostrovského galopu vyšle aj vlastného jazdcu. Na Korze galopu na Andrássyho ceste sa súčasne naskytne príležitosť prezentácie mesta, celého regiónu a najštedrejších sponzorov.

Žitnoostrovský galop bude aj tentokrát významná súťaž. V minulých rokoch podujatie v Dunajskej Strede vyhľadalo vyše 5 tisíc návštevníkov, aby holdovali jazdeckému športu a fandili jazdcom. Okrem napínavých jazdeckých pretekov záujemcov čakajú jazdecké vystúpenia a iné atrakcie, remeselnícky jarmok a veselé detské programy. Veľký priestor bude mať aj kultúra a gastronómia. Organizátori Žitnoostrovského galopu aj tento rok pripravili kvalitné a široké masy priťahujúce kultúrne programy. V piatok, 23. júna večer o 19.30 obecenstvo čaká skutočná kuriozita: svetoznáma opereta Čardášova princezná za hudobného sprievodu symfonického orchestra. Rozjazdy sú na programe 24. júna, finále bude v podvečerných hodinách, následne slávnostne vyhlásia víťazov. Večer medzi inými sa koná živý koncert skupiny Edda. O ďalších programoch organizátori priebežne informujú v médiách a na facebookovej stránke Žitnoostrovského galopu.

 

Dôležitá informácia: prebieha predpredaj lístkov na dvojdňový program Žitnoostrovského galopu. Vstupenka platná na dva dni podujatia stojí v predpredaji 10 eur. Rodinný lístok (2 dospelí, 2 deti) v predpredaji za 20 eur. Na mieste 23. júna lístok na dva dni sa predáva za 15 eur. Všetkých srdečne vítame!

O podujatí budú informovať internetová stránka zitnoostrovskygalop.sk, profilová stránka facebook.com/felvidekivagta, ako aj mediálni partneri Žitnoostrovského galopu.