Žitnoostrovský galop je kvalifikačný dostih na budapeštiansky Národný galop. Prvý ročník sa konal 8. augusta 2015 v srdci Žitného ostrova, v Dunajskej Strede. Žitný ostrov k Národnému galopu pridal ako tretí región mimo hraníc, ktorý tieto preteky organizuje. Popri sikulskom a vojvodinskom galope sa aj Žitný ostrov hrdo zapísal do dejín jazdectva.

Jazdci svojou účasťou na galope môžu reprezentovať niektorú obec alebo mesto. Spomedzi nich traja dostanú príležitosť reprezentovať svoju domovinu na budapeštianskom Národnom galope. V uplynulých rokoch dostal takúto možnosť aj jazdec reprezentujúci Dunajskú Stredu ako hostiteľa Žitnoostrovského galopu. Víťazovi tretieho Žitnoostrovského galopu sa prvýkrát podarilo prebojovať do semifinále Národného galopu v Budapešti.

Vynikajúce miesto poskytla tomuto podujatiu mestská časť Dunajskej Stredy – Malé Blahovo. V roku 2019 návštevníkov čakal dvojdňový zábavný program. Usporiadatelia sa snažili, aby si každý, od najmenších až po najstarších, našiel pre seba najvhodnejší program. Miesto dostala kultúra, gastronómia a turistika a v neposlednom rade tiež veľa zábavných a hudobných predstavení.

Vďaka úspechu Žitnoostrovského galopu sa 25. júna 2022 znova otvoria brány dunajskostredských kvalifikačných pretekov na Národný galop v Budapešti.

Podujatie usporiadame ako spoločensko-kultúrnu akciu pre rodiny, mladých aj starých, milovníkov koní a pretekov. Tento deň je samozrejme o koňoch a ich jazdcov, ktorí súťažia o možnosť zúčastniť sa na budapeštianskom Národnom galope. Okrem napínavých záprahov a propagácie jazdeckého športu našich návštevníkov každoročne čakáme aj kvalitným kultúrnym programom, hudobnými vystúpeniami, konskými show, ako aj širokou ponukou regionálnych špecialít, jedál a nápojov.

Po dvojročnej vynútenej prestávke kvôli pandémii koronavírusu tento rok pokračujeme v tradícii, a naši jazdci opäť osedlajú kone. Veríme, že po dvoch rokoch ľudia opäť potrebujú nové zážitky a kvalitnú zábavu.

Programy Žitnoostrovského galopu preto sprístupníme širokej verejnosti, vstup na podujatie v roku 2022 bude prvýkrát bezplatný.

Veríme, že každý si nájde program podľa svojich predstáv a bude obohatený o zážitky na celý život.

Všetkým návštevníkom prajeme dobrú zábavu.