Informačné fórum
19. apríla 2016
Novinka! Galop mladých husárov na Žitnoostrovskom galope!
24. marca 2022
Show all

Žitnoostrovský Galop – nie len dostihy, ale kultúrne podujatie rozhýbajúc celý Žitný ostrov

25. júna 2016 bude Žitný ostrov druhý krát hlasný od dupotu koní, keďže sa bude konať II. Žitnoostrovský galop. Priestor tejto fantastickej udalosti na maloblahovskom letisku bude dávať Dunajská Streda.

Hostiteľom II. Žitnoostrovského galopu je Dunajská Streda, a organizátorom BONS Promotion.

Podľa primátora Zoltána Hájosa, pre mesto Dunajská Streda a jej obyvateľom je cťou, byť organizátorom fantastického podujatia. „Tento deň nie je len o dostihoch, je to oveľa viac. Okrem odvážnych jazdcov a ich rýchlych koní bude tu viac obcí, ktoré sa môžu prezentovať krajine – svetu. Účasť na tejto udalosti môže maďarská komunita dokazovať, že je súdržná.

Žitnoostrovský galop je oficiálnym otváracím pretekom budapeštianskeho Národného galopu. Prvý krát bol organizovaný 8. augusta 2015 v srdci Žitného ostrova, v Dunajskej Strede. Národný galop má mnoho predkôl, z ktorých tri organizujú mimo hranice. Maďarskí jazdci zo Slovenska sa hrdo pripájajú k predkôl Národného galopu.

Jazdci, ktorí sa zúčastnia galopu, reprezentujú svoj obec. Okrem jazdca usporiadateľa ešte ďalší traja, ktorý sa dostanú na pódium, budú mať možnosť zúčastniť sa v srdci Maďarska, aby reprezentovali svoj domov v Budapešti. Národný galop, medzi tým aj Žitnoostrovský galop nemožno považovať za jednoduché dostihy. Tieto udalosti majú vážny cieľ. Cieľom je udržať si kultúru a tradíciu. Okrem toho ešte dôležitejšie, je zjednotenie Maďarov.

Cieľom organizátorov je, aby pomocou galopu naďalej žila hodnota, kultúra, tradícia a maďarská identita. „V dnešnom uponáhľanom svete nemáme takmer žiadny čas na nič iné. Ale musíme sa usilovať o to, aby sme zbadali dôležité veci a nenechali stratiť naše hodnoty. S galopom chceme povzbudiť ľudí, aby na chvíľu zastavili a uvedomili si, akou krásnou kultúrou disponujeme my, Maďari. Okrem toho toto podujatie slúži aj ako spojovací článok medzi Maďarmi.“ povedala Erzsébet Bóna, organizátorka Žitnoostrovského galopu.

Celková prémia Žitnoostrovského galopu je 2000 eur. Na budapeštianskom Andrásy út bude mať Dunajská Streda vlastný, 6 metrov dlhý výstavný stánok, kde okrem organizátora sa môžu prezentovať aj pripájajúce sa komunity.

Brány podujatia pre záujemcom budú otvorené už od 10:00. Slávnostné otvorenie sa uskutoční o 11:00, počas ktorého sa zoznámime aj so špeciálnou zvukovou sochou a handpanou, ktoré predstaví Ádám Pataky, herec divadelníkov Rivalda.

Potom budeme svedkami prvých predkôl, finále uvidíme o 17:00. Cena vstupenky bude 5 eur, pre študentov základných škôl 1 euro a pre malé deti do výšky 120 cm bude vstup zdarma. Každá vstupenka bude obsahovať celodenný lístok na tobogán v hodnote 3 eur, ktoré je možné použiť v Thermalparku v Dunajskej Strede.

 

V deň galopu od otvorenia brány až do neskorej noci čakajú záujemcov zaujímavé programy. Veľkú dôraz budú mať jazdecké predstavenia.

Uvidíme vystúpenie jazdectvo-lukostrelectva v podaní bojovníkov Bíró Kert jazdecké centrum a bojovníkov Argyll, taktiež si môžeme obdivovať predstavenie skupiny Felvidéki Hagyományőrző Huszáregyesület. Okrem nich sa predstaví s lukostreľbou aj klub Fekete Sólyom.  V nočných hodinách nás prekvapia ohnivým predstavením tanečníci skupiny Harcosok Táncosai.

V programe dostane miesto kultúra a aj tradícia. Na pódiu sa predstaví aj spevácky zbor dôchodcov z Dunajskej Stredy, Klub Rozmaring, Žitnoostrovský detský folklórny súbor a tanečná skupina Dunaág Néptáncműhely, aby svojou produkciu obohatili program galopu.

V poobedňajších hodinách môžeme počúvať parádne koncerty. V tejto časti sme kládli dôraz na talenty zo Žitného ostrova, pretože cieľom organizátora je, aby ponúkli možnosť prezentácie pre naše talenty. Pred finálnou jazdou oslňuje publikum operná díva z Nových Zámkov, Krisztina Szeredy.

Na javisku sa predstaví pýcha Žitného ostrova, hudobná skupina Arizóna, ktorá k nám prichádza novými skladbami z druhého albumu. Po nich nasleduje známa skupina, Ismerős Arcok, s ktorou môžeme spoločne zaspievať preslávenú pesničku Nélküled. Vo večerných hodinách o výbornú atmosféru sa postará známa speváčka z maďarského Megasztár, Dér Heni, ktorá s radosťou prijala naše pozvanie. S ňou sa však zábava ešte neskončí, po nej nasleduje dunajskostredská rodáčka Szabó Manyi, ktorá prichádza s parádnou hudobnou kompiláciou.

Pri zostavovaní programu organizátori si dali zvláštnu pozornosť na rodiny s maloletými. Z toho dôvodu najmenších čakajú pestré programy. V tomto roku sa prisťahujú aj malé zvieratá, ktoré si deti môžu pohladkať, ďalej pre najmenších budú pripravené zaujímavé remeslá a poníky. Organizátori chystajú aj prekvapenie, bude pripravený hrací dvor, ktorý pripomína staré jarmoky, a tým bude zaistené, aby od najmenších až po najväčších si každý našiel svoju aktivitu.

Neuniklo organizátorom ani uľahčenie dopravy na miesto galopu. V deň podujatia od 10:30 začína s prevádzkou Galop vlak, ktorý bude mať 6 rôznych zastávok.

Žitnoostrovský galop je podujatie, ktoré ponúka mnoho pestrých programov, a organizácia je veľkou úlohou pre organizátorov. Svoju prácu by nemohli vykonať, ak by nedostali vonkajšiu pomoc. Poďakovanie preto patrí sponzorom podujatia, ktorý sa pričinili o to, aby toto podujatie sa stalo skutočnosťou: Thermalpark, Metrans, Wertheim, Deichmann, Merkury Market, Mediterran, COOP Dunajská Streda, FCC Environment, BúšlakOil, Elbeva, Slovakia Ring, Southerm, Uniqa. Poďakovanie patrí aj ďalším sponzorom a fyzickým osobám, ktorý svojou prácou a venovaním pomáhali pri organizovaní podujatia. Zvlášť patrí poďakovanie aj mediálnym partnerom: Týždenník Žitný ostrov, Dunajskostredský hlásnik, duunaszerdahelyi.sk, Új Szó.

O podujatí, ktoré dá do pohybu celý Žitný ostrov sa môžete informovať na webovej stránke zitnoostrovskygalop.sk, a na Facebookovej stránke Felvidéki Vágta (facebook.com/felvidekivagta).