ÚČASTNÍCI PRETEKOV
Jazdci:
Účastník pretekov môže byť osoba, ktorá dovŕšila 18. rokov, s výnimkou tých jazdcov, ktorí počas svojej kariéry na oficiálnych konských dostihoch (cvalové dostihy), profesionálnou alebo amatérskou licenciou získali v tuzemsku, alebo v zahraničí desať, alebo viac víťazstiev na dostihoch.
Výbava jazdcov:
Vlastná výbava: čierne čižmy, chránič chrbtice (taký druh, ktorý je dlhý a chráni celú chrbticu a je odsúhlasený usporiadateľom pretekov), používanie ochranných okuliarov je povolené.
Na rozbehy organizátor zabezpečuje iba vzorované tričko Národného galopu „Nemzeti Vágta“, o ostatné jazdecké oblečenie a o prilbu sa musí postarať jazdec sám.
Používanie ostrohov a bičíkov je zakázané!
Oblečenie zabezpečené organizátorom pretekov je jazdec po skončení podujatia povinný vrátiť.
Kone:
Každý jazdec, ktorý sa prihlási na preteky sa môže zúčastniť s 5 ročným (dátum narodenia: 2017) koňom akéhokoľvek plemena a pohlavia, s výnimkou koňov neznámeho pôvodu, argentínskych poníkov, Akhal Teke, anglických plnokrvníkov, pretekárskych polokrvných koní alebo koňov, ktoré geneticky je možné zaradiť do tejto skupiny. Anglický plnokrvník a neznámy pôvod celkovo nemôže prekročiť 75% (osvedčenie o pôvode koní kontrolujeme do druhého radu predkov, t.z. do radu starých rodičov).
Na rozbehoch a na Národnom galope pri identifikácií koňov spolupracujeme s oblastnými inšpektormi Maďarskej národnej asociácie pre chovateľov koní.
Jeden jazdec môže nominovať iba jedného koňa. Na Rozbehoch a na Národnom galope o tom, či sa môžu kone zúčastniť pretekov rozhoduje aktuálny predseda dostihovej komisie a odvolať sa proti jeho rozhodnutiu nie je prípustné. V prípade, ak dostihová komisia neudelí právo pre nominovaného koňa k účasti na Rozbehoch a Národnom galope, tak nominujúci berie na vedomie, že nemá žiadne právo si žiadať odškodné od spoločnosti Lovas – Show Kft., ani od jeho partnerov.
V súvislosti s právami účasti na pretokoch import koní a koní, ktoré nie je možné zaradiť do klasických plemien, Organizačný výbor môže vyžiadať stanovisko, názor Maďarskej národnej asociácie pre chovateľov koní. V prípade importných koní je nutná existencia uznaného cestovného pasu koňa. Na Rozbehoch a na Národnom galope sa nemôžu pretekať kobyle od šiesteho mesiaca gravidity a do posledného dňa 6. mesiaca po pôrode. Dostihová komisia môže žiadať potvrdenie dodržania týchto pravidiel zo strany majiteľa koňa.
Veterinárne podmienky:
Cestovný pas koňa musí obsahovať nasledovné údaje:
- Potvrdenie o tom, že kôň bol očkovaný proti chrípke (primárna vakcinácia: prvé očkovanie, následne potom druhé očkovanie do 21-92 dní a preočkovanie vždy do 6 mesiacov; +/- 21 dní).
- Potvrdenie negatívneho výsledku z vyšetrenia krvi na infekčnú anémiu koní.
Vybavenie koní: uzda, anglické sedlo (nie dostihové (galop) ani westernové sedlo! – anglické sedlo je uznané a dá sa použiť v troch olympijských disciplínach Medzinárodnej jazdeckej federácie!), kryt na číslo (zabezpečuje organizátor), ostatné jazdecké doplnky: gamaše/chrániče, martingal, podložka pod sedlo sú povolené. Zmenou oproti minuloročných dostihov je povinné použitie poprsníka. Štifty do podkov počas rozbehov môžu byť použité, avšak v rámci Národného galopu nie. Použitie klapiek je zakázané. Výbava koňa nemôže spôsobiť zranenie!
Obslužný personál: vedľa každého jazdca, menovaného do pretekov treba registrovať 1 osobu – hlavného ošetrovateľa koňa a 1 osobu vedúceho tímu, ktorých prítomnosť v priebehu pretekov je povinná. Na miesto pretekov a do objektov zabezpečených pre kone môžu vstúpiť len registrované osoby.
Parkovanie: Pre vozidlá určených na prevoz koní je k dispozícii zvlášť oplotené parkovisko.
Príchod (24. júna o 14:00 hodine)
Najneskorší príchod všetkých menovateľov do galopu a s nimi menovaných koní. Všetky dostihové kone musia mať platný cestovný pas koňa, ktorý musia predložiť úradnému veterinárovi, službukonajúcemu pri vchode do objektov. V administratívnej budove pretekov si vedúci tímov akreditujú svoje tímy, prevezmú pásky na rukávu a jazdecké oblečenie.
Vylosovanie rozbehov
Prebieha pred pretekmi a pred verejnosťou, na ktoré nominujúci dostávajú pozvánku. Číslo štartovej mriežky každého kola bude totožné s číslom vylosovaného miesta v rámci rozbehov.
Veterinárne vyšetrenie
Kone sa musia zúčastniť povinného veterinárneho vyšetrenia a procesu registrácie, a to podľa vopred vydaného poradia. Každého koňa musí na uzde predviesť vlastný jazdec. Jazdec musí mať u seba identifikačný doklad ako aj platný cestovný pas koňa.
Technická porada
Povinná informačná porada pre jazdcov a vedúcich tímov.
Prehliadka dostihovej dráhy
Jazdci a vedúci tímov, ktorí sa zúčastňujú pretekov, s technickým riaditeľom a riaditeľom podujatia si spoločne, peši prehliadnu dostihovú dráhu. V priebehu pretekov bude organizačným výborom podujatia zabezpečená lekárska služba (sanitky), veterinárna služba, ako aj služba podkovy koní kováčom. Družstvám prichádzajúcim piatok ubytovanie zabezpečí organizátor. Ustajnenie koní je zabezpečené v krytých, uzavretých mobilných maštaliach s trávnatým povrchom. Vodu pre koní zábezpečíme.
Rozbehy (25. júna od 11:00 hodine)
Z rozbehov sa do finálneho kola rozbehov dostávajú na základe oficiálnej výsledkovej listiny tí, ktorí sa umiestnili na 1. miestach (nezávisle od počtu nominovaných).
Priebeh pretekov:
Účastníci pretekov odštartujú z vopred vylosovaných očíslovaných štartovacích miest, z pozície státia. Štart sa realizuje pomocou štartovacích gúm. Preteky sa konajú systémom ľavej ruky, maximálne so šiestimi jazdcami po jednotlivých behoch. Preteky sa konajú v chode cval, bez toho, že by spôsobili prekážky navzájom. Jazdci môžu využiť celú plochu dostihovej dráhy počas pretekov tak, aby neohrozovali navzájom zdravie koní a telesnú integritu jazdcov. Víťazom pretekov bude tá dvojica, ktorá po splnení stanovenej vzdialenosti ako prvý prejde cez cieľovú čiaru. Chod pretekov je kontrolovaný, dozorovaný a posúdený dostihovou komisiou. Konečné poradie dostihová komisia stanovuje pomocou cieľovej fotografie.
V prípade, ak nominovaný dosiahne 1. miesto v rámci Žitnoostrovského galopu, získa právo účasti na pretekoch Medzinárodného galopu. Pretekári sa zúčastnia na budapeštianskom podujatí v zastúpení tých istých nominujúcich, s ktorými boli nominovaní do pretekov Žitnoostrovského galopu, a v rovnakých farbách obcí, ako to mali na Žitnoostrovskom galope.
Organizátor pretekov nenesie zodpovednosť za žiadne úrazy, zranenia koní, resp. ani za akékoľvek škody, ktoré vzniknú na výbavách.
Fotografie a video zábery, ktoré budú vyhotovené na všetkých podujatiach súvisiacich s Národným galopom v roku 2017 (Tlačové konferencie, Rozbehy, Losovanie, Národný galop, atď.) sú vo vlastníctve spoločnosti Lovas-Show Kft., osoby na týchto záberoch, nemôžu mať žiadne dodatočné nároky ohľadom ich použitia.
Realizácia galopu prebieha v súlade s podmienkami, uvedenými v Pravidlách pretekov.
Podmienky nominácie:
- Každý jazdec musí dovŕšiť 18 rokov veku.
- Nominujúci môže nominovať svoje osadenstvo (obec) po zaplatení poplatku za nomináciu do pretekov Žitnoostrovského galopu v čiastke 300,-EUR + DPH.
- V prípade, ak hociktorý nominujúci žiadal, aby názov obce bol uvedený pri mene nominujúceho a zaplatil poplatok za nomináciu, v tomto prípade označenie tej istej obce už nemôže žiadať nominujúci, ktorý neskoršie poslal nomináciu do pretekov.
- Na nominácii jazdca resp. koňa, prihláseného nominujúcim môže byť uskutočnená zmena po uplynutí stanovenej lehoty uvedenej v tomto bode len v odôvodnených prípadoch, a to len na základe písomného súhlasu organizátora. Organizátor vo veci udelenia súhlasu môže rozhodovať vo vlastnej kompetencii a podľa vlastného uváženia.
- V prípade, ak nominujúci splní všetky kritéria nominácie do pretekov, ale nesplní podmienky účasti v pretekoch, alebo z akéhokoľvek dôvodu sa na pretekoch nezúčastní, vstupný poplatok za nomináciu mu Organizátorom nebude vrátený.
- 6. Peňažná cena prislúcha na 100 % tomu, kto dvojicu prihlásil, na základe faktúry vystavenej prihlásateľom.